GURURUM5
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

1 NİSAN ŞAKALARI

2 posters

1 NİSAN ŞAKALARI Empty 1 NİSAN ŞAKALARI

Mesaj tarafından by_afilli Çarş. Nis. 01, 2009 2:02 am

arkadaşlar eğer arga bir kelime varsa ki aayıklamaya çalıştım çünkü bir alıntıdır ama önemli olan emek sonuçta nese biraz uzun ama buyrun emeğe saygı lütfen....... bazı yerlerden birleştirdim.

1 NİSAN ŞAKASI ))))

443 yıldır şaka yapılıyor

Eşiniz arkadaşınız veya komşunuz ya da bir radyo DJ'i bugün sizi çok şaşırtacak bir şey yapabilir! Muhtemeldir ki sizi sinirlendiren heyecanlandıran ya da üzen bir olayın sonunda duyacağınız cümle budur: 1 Nisaaaannnn!.

Dünya şaka gününün bir tatil gününe denk gelmiş olmasının zararınıza olabileceğini hatırlatmaya gerek yok herhalde! Neden mi? Çünkü haftasonu yapılacak şakaları beliremek için bol bol zaman var... Siz siz olun bugün karşılaşacağınız herhangi bir 'ilginç' olaya karşı aklınızda soru işaretleri bulundurun... Peki 1 Nisan'ın neden şaka günü olduğunu biliyor musunuz? Aslında 1 Nisan'ın ortaya çıkışı konusunda çeşitli varsayımlar mevcut. İlk olarak eski Romalılar'ın Hilarya Hintliler'in ise Huli Festivali'nde görülen şakaların 1564'de Fransa'da yapılan takvim düzenlemesiyle gelenek haline geldiği sanılıyor. Fransa'da 1564'de takvimde yapılan reformla yılbaşı 1 Nisan'dan 1 Ocak'a alındı. Bu arada 1 Nisan'ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar bir süre sonra gelenek haline geldi. 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise 'Nisan Balığı' adı verildi. Fransa'dan sonra diğer ülkelere de geçen bu gelenek 18. yüzyılda İngiltere ve İskoçya'ya da yayıldı oradan da Amerika'ya taşındı. Amerikalılar ise bu günü 28 Aralık'ta kutluyor. İşte dünya genelinde unutulmayan birkaç şaka...

TV'YE ÇORAP GEÇİRDİLER!

* 1962... İsveç'te yayının siyah-beyaz yapıldığı yıllar. Teknik bir uzman yayın sırasında isterlerse seyircilerin televizyonlarını renkliye çevirebileceklerini söyledi. Tüm yapmaları gereken naylon kadın çorabını ekrana geçirmekti. O gece 7 milyonluk ülkede yüzbinlerce kişi bunu denedi. Bu Nisan 1 şakasının ardından 8 yıl sonra takvimler 1 Nisan 1970'i gösterirken İsveç'te renkli TV yayınına geçildi.

* 1998'de bir hamburger markası USA Today'e verdiği bir sayfalık ilanda solaklar için hazırlanmış hamburger mönüsü sunacaklarını açıkladı. Ülkedeki 32 milyon solak için hazırlanmış bu mönüdeki hamburger solakların rahat yemesi için 180 derece dönüyordu. Ertesi gün firma bunun şaka olduğunu duyurdu. Müşteriler günlerce bu mönüden istedi hatta bazıları sağ elliler için de üretim yapılmasını talep etti.

* Geçen yıl İstanbul'da yapılan bir şaka ise şakacısını hapse götürdü... Kadıköy- Beşiktaş seferini yapan vapura binen şakacı üzerinde bomba olduğunu söyledi. Vapur iskeleye yanaştığında da gözaltına alındı ve 2 Nisan'da tutuklandı. 23 yaşındaki seyyar satıcı savunmasında şunları söyledi: "Aklıma nereden geldi bilmiyorum. Keşke yapmasaydım. Yolculara 'Üzerimde bomba var pimi çeker patlatırım' dedim. Daha sonra da 'Bu da size 1 Nisan şakası olsun' dedim. Gülenler oldu bir bayan ağladı." Şakacı 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. D Bugün 1 Nisan şakalara sinir oluyor insan!

Telefon şakası yaparken nelere dikkat etmeli?

* Şaka yapmadan önce şakazede hakkında mutlaka ön bilgi edinilmeli. Öyle langur lungur telefon ele alınarak spontane gelişecek bir konuşmayla olacak iş değil bu...
* Şakayı bitirmek de en az başlamak kadar önemli. Çok uzatırsanız tadı kaçar hemen keserseniz zevki kalmaz. Zamanlamaya da çok dikkat edilmeli...
* Şaka yaptığınız kişiyi sinirlendirmemek ya da üzmemek çok önemlidir. Bu işin insani boyutudur ve kesinlikle özen gösterilmelidir. Sırf unutulmaz bir şaka yapacaksınız diye kimsenin tadını kaçırmaya hakkınızın olmadığını unutmayın...
* Kendinizi elbette olaya kaptırmanız gerekiyor. Ses tonunuzu doğru ayarlamanız gülmemeniz pot kırmamanız gerekli. Şakanın hikayesi her ne ise kendinizi gerçekten olayın içinde bulmalısınız. Gülmemek için aklınıza kötü şeyler getirebilirsiniz...

Şakalarını Cosmogirl'e anlattılar

AYÇA ŞEN: Radyo Eksen'de 17.00-19.00 saatleri arasında program yapan Şen yaptığı şakaların hepsini 'bomba gibi' diye tanımlıyor. Şaka yaparken bazen kendini tutamayıp güldüğünü söyleyen başarılı radyocu zamanla kendini tutmayı öğrendiğini anlatıyor. Şen şimdiye kadar size hiç şaka yapıldı mı sorusunu şöyle cevaplıyor: "Evet... Birini işletmiştim. Şaka olduğunu söylediğimde 'Bugün babam öldü benim' dedi. Çok fena oldum az daha ağlayacaktım..." Ayça Şengenelde sert tepki almadığını anlatıyor: Ses tonu sertleşmeye başlarsa egosunu okşuyorum. Ya da pişkinliğe vuruyorum.

CEM CEMİNAY: Radyo N 101'de program yapan Ceminay'ın bu zamana kadar yaptığı en bomba şaka ise şu: "Geçen yıl fanatik FB'li küfürbaz taraftara Şükrü Saraçoğlu'nda oynanan GS maçı öncesi şaka yapmıştım. Yıl boyu internette en çok dinlenen telefon şakası oldu." Dayanamadığı zaman mikrofonunu kapatıp güldüğünü anlatan Ceminay radyocu arkadaşı Rana Erkan'ın bir defasında kendisini çok iyi işlettiğini söylüyor. Ünlü radyocunun kötü tepki aldığında yaptığı tek hareket ise telefonu kapatmak!

YAVUZ SEÇKİN: Radyo Klas'ta program yapan ve 2002'den beri şaka yapan Seçkin bu işin öncüsü olduğunu söylüyor. Sevilen radyocu Banu Alkan'a yaptığı şakaya çok güldüğünü söylüyor: "Onu şarkıcı Aydın olarak aramıştım. O da Aydın'ın canlı yayın programını izliyormuş o sırada. 'Canım ben Aydın' dediğimde bana 'Ben de şimdi seni izliyordum!' dedi." Seçkin ona şaka yapıldığında yutmadığını söylüyor: "Bana ancak el şakası yapabiliyorlar. Adımı verip şaka yapmaya başlayanlar varmış etrafta."

SERKAN BALBAL: Radyo Time'da 07.00-09.00 saatlerinde program yapan radyocu yaptığı şu şakayı unutamıyor: "Zonguldak'taki bir erkek öğrencinin ailesini aradım. Oğullarının Nijerya'ya kaçtığını ve orada evlenmek üzere olduğunu sözde konsolos olarak bildirdim. Evlenen erkeğin babasının da bu kızın dul bir akrabasıyla evlenmek zorunda olduğu Nijerya geleneğinden söz ettik. Anne krize girdi..." Balbal ince eleyip sık dokuyan biri olduğu için kendisinin şakalanmadığını söylüyor.

İşinde gözüm var Acun!

Cosmogirl Dergisi'nden Nilüfer Acun Ilıcalı'ya daha önce kendisine şaka yapılıp yapılmadığını sormak yerine onu 'şakalamayı' tercih etti. Önce Ilıcalı'ya kendini tanıtan Nilüfer deli bir kız gibi davranıp Acun'un işinde gözü olduğunu söylüyor. 'Survivor' ya da 'Fear Factor'ü sunmak istediğini söyleyen NilüferAcun'u ikna etmeye çalışıyor:

- Dergimizde anket yaptım 'Acun mu ben mi' diye; beni seçtiler. Sen de destek olsan teklif götürsen Arjantin'dekilere...
Beni Show TV'nin Genel Müdürü gönderdi bu programı yapmam için. Teklif götürmekle olmuyor bu işler.

- Genel Müdür... Vay be! Hevesim kırıldı böyle söyleyince!
Bu istediğin kamera şakası gibi.

- Yardımcın olayım! Nereye gidersen beni de götür olmaz mı?
Bu senin istediğin FB Teknik Direktörü'nü arayıp 'Bana bir futbol takımı kur olmadı yardımcın olayım' demek gibi bir şey. Bence sen güzel bir iş yapıyorsun akıllı da bir kızsın. İşini devam ettirmelisin. Olabilecek şeylere yoğunlaşman daha doğru.

- Vaz mı geçeyim?
Bence geç! Ne zaman istersen arayabilirsin başka her konuda yardımcı olmaya çalışırım.

- Teşekkür ederim... Bu bizim sana 1 Nisan şakamızdıııı!
E yani bir terslik olduğu belliydi...

"şakanın evrensel günü" olarak kabul edilen 1 Nisan... Online Şaka Müzesi de şimdiye dek anglo-sakson basınında yer almış en iyi 10 şakayı yayımladı. "İyi şaka yapmanın zor" olduğunu söyleyen sanal müze "museumofhoaxes. com" yöneticisi Alex Boese listeye bu yıl yeni giren olmadığını belirtiyor. İşte listeden seçme şakalar:

1957: İngiliz yayın kuruluşu BBC 'Panorama'da aşırı ılık geçen kış ve spagettilere saldıran böceklerin ortadan kalkması sayesinde İsviçreli köylülerin ağaçlarından görülmemiş spagetti rekoltesi elde ettiği bildirildi. Binlerce İngiliz de telefona sarılarak evlerinde nasıl spagetti yetiştirebileceklerini sordu.

1985: Amerikan Sport Illustrated dergisi beyzbol topuna saatte 270 km. hızla vuran ve New York Mets takımına transfer olacak Sidd Finch adlı hayali oyuncunun haberini yazdı. Makalede oyuncunun yeteneğini bir Tibet manastırında idman yaparak elde ettiği yazıldı.

1962: İsveç'te bir TV kanalı 1 Nisan'da ekranın önüne bir naylon kadın çorabı gererek renkli görüntü alınabileceğini söyleyince binlerce kişi bu öneriyi gerçekten denedi.

NİXON YİNE ADAY...
1996: Amerikan fast food zinciri Taco Bell'in Amerikan bağımsızlık tarihinin sembolü olan ve Philadelphia'da bulunan özgürlük çanını satın aldığını ve federal hükümetin çanın adını Taco özgürlük çanı olarak değiştirdiğini açıklaması halk arasında infial yarattı.

1977: İngiliz The Guardian gazetesi Hint Okyanusu'ndaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıldönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı.

1992: Sol eğilimli NPR radyosu Richard Nixon'ın "Kötü bir şey yapmadım" sloganıyla başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıkladı. Nixon'ın sesini taklit eden kişi ise çok başarılı bulundu.

1976: İngiliz gökbilimci Patrick Moore 1 Nisan 09.47'de dünyanın çekim gücünü azaltacağını ve bu anda sıçrayanların havada uçma hissini duyumsayacaklarını söyledi. Moore'un bu açıklaması binlerce kişi tarafından bizzat denendi.

Geliştirilen köşeli yumurtalar daha aaaai hostes elbiseleri ormandan kente doğru gelen yüzlerce fil satılan köprüler ve istifa eden valiler. İşte dünyadan ve Türkiye'den 1 Nisan şakaları.
Hıristiyanların Paskalya Yortusu bu yıl 1 Nisan gününe denk gelince Avusturya Haber Ajansı APA köşeli yumurta geliştirildiği haberini 1 Nisan şakası olarak yayınladı.

APA`nın 1 Nisan haberinde Avrupa Yumurta Araştırma Enstitüsü`nde görevli bilim adamlarının tavuklardaki "yuvarlak geni"ni manipüle ettikleri belirtildi.

DNA`ları mutasyona uğratılan tavukların eşit kenarlı yumurtalar yumurtladığı kaydedilen habere göre tavuklar köşeli yumurtaları hemen benimsedi.

Ambargolu yayınlanan haberde tek sorunun tavukların yumurtlarken yaralanma olasılığı olduğu belirtildi.

Köprü satıldı 5 euro hazırlayın

Öte yandan Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletindeki bir radyo sürücülerden Rader köprüsünü geçerken 5 euro hazırlamalarını istedi.

İsviçreli bir şirketin köprüyü satın aldığını ve bayram günlerinde geçiş ücreti alacağı haberini uyduran radyo eyalet Başbakanı Heide Simonis çok sayıda politikacı polis yetkilileri ve ADAC otomobil kulübünden de destek alarak onların açıklamalarını yayınladı.

Hostesler daha aaaai giyinecek

Rus Moskowski Komsomolez gazetesi ise 1 Nisan haberinde bundan sonra hosteslerin elbiselerinin daha aaaai olacağı kaydedildi.

Hosteslerin giydiği tek renk elbiselerin yolcuların psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaptığı belirtilen habere göre vücudu ortaya çıkaran renkli kıyafetler üretilmesi için ihale açıldı.

Alman otomobil kulübü ADAC da ileriye doğru giden arabaların önüne güvenlik için istikameti gösteren bir ışığın takılması önerisinde bulundu.

Yüzlerce fil ilçeye geliyor

Samsun'un Havza İlçesi/nde kendisini "Fettullah Doğrusöylemez" olarak tanıtan bir kişi yerel "Merkez FM" isimli radyoyu canlı yayındayken arayarak "Kunduz ormanlarından yüzlerce fil size doğru geliyor" dedi. Dinleyicilerin çoğu bunun şaka olduğunu anlamayarak panik içerisinde radyoyu telefonla arayıp bilgi almaya çalıştı.

Havza İlçesi'ndeki radyo istasyonunu canlı yayında arayan ve kendini "Fettullah Doğrusöylemez" olarak tanıtan bir kişi "Kunduz yaylasından arıyorum. Ormandan ilçe merkezine doğru yüzlerce fil geliyor. Çok iriler ve önüne gelen her şeyi ezip geçiyorlar" diyerek telefonu kapattı.

DJ Ertaş Çoban olayın "1 Nisan şakası" olduğunu anladı. Ancak yaklaşık 20 kişi radyoyu telefonla arayarak "Burada fil mi varmış? Nereden geliyorlar?" gibi sorularla bilgi almaya çalıştı. Kısa süre sonra aynı kişi yeniden radyoyu arayarak "Size 1 Nisan şakası yaptım" dedi.

Şok! Vali ve belediye başkanı istifa etti

Erzurum'da yayınlanan haftalık "Palandöken Gazetesi" Vali Derya Kadıoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Uykusuz'un hükümete tepki için istifa ettiklerini manşetten verdi.

Haberin devamının verildiği iç sayfada ise yöneticilerin hoşgörüsüne sığınılarak Nisan 1 şakası yapıldığı açıklandı.

Birinci sayfadan "İstifa Şoku" manşeti ile verilen haberin şadece "Palandöken"de var olduğu belirtilerek Vali Derya Kadıoğlu'nun "Artık yeter" Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Mahmut Uykusuz'un ise "Özür diliyorum" dediği duyuruldu.

"Hükümetin duyarsızlığı ikisini de isyan ettirdi. Vali Kadıoğlu istifa dilekçesini İçişleri Bakanlığına vermek üzere Ankaraya gitti. Başkan Uykusuz ise bugün hem görevinden hem de partisinden ayrılıyor" ifadelerini kullanıldığı haberde iki yöneticinin fotoğrafları da yer aldı.

Haberin 9'uncu sayfadaki devamında Vali ile Başkanı istifaya götüren gerekçeler sıralanıyor.

Haberin son paragrafında ise "Bu haber Palandöken Haber Merkezi'nin tüm yöneticilerimizin hoşgörüsüne sığınarak hazırladığı 'Nisan 1 şakasıdır'. Haydi gülümseyin" denilerek şaka olduğu itiraf edildi.

i

İŞTE BUKADAR

ALINTIDIR... ARGO SÖZCÜK VARSA ÖZÜR DİLERİM... SAYGILAR SEVGİLER SIHATLER.

NEDİYOM BN YHAA

by_afilli
CO-ADMİN
CO-ADMİN

Erkek
İş/Hobiler : işçi/ müzik kitap okumak yüzmek internet
Lakap : afilli
İsim : ???
Ruh Halim : 1 NİSAN ŞAKALARI Calisi10
Dikkat : <marquee><font color="red"><strong>Dikkat: GuRuRuM5 FoRuM BaĞıMLILIK YaPaBiLiR...!! Smile</strong></font> </marquee>
Uyarı Çubuğu :
1 NİSAN ŞAKALARI Left_bar_bleue0 / 1000 / 1001 NİSAN ŞAKALARI Right_bar_bleue

http://www.afilliyanlizlik.tr.gg

1 NİSAN ŞAKALARI Empty CVP

Mesaj tarafından volkan Çarş. Nis. 01, 2009 5:46 pm

çok güzel maşşalh çok uzunmuş
volkan
volkan
MODARATÖR
MODARATÖR

Erkek
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : volkan_arda
İsim : wulkaan
Eğitim : Lise
Ruh Halim : 1 NİSAN ŞAKALARI Neseli10
Dikkat : <marquee><font color="red"><strong>Dikkat: GuRuRuM5 FoRuM BaĞıMLILIK YaPaBiLiR...!! Smile</strong></font> </marquee>
İfadeniz : 1 NİSAN ŞAKALARI Mir16
Uyarı Çubuğu :
1 NİSAN ŞAKALARI Left_bar_bleue0 / 1000 / 1001 NİSAN ŞAKALARI Right_bar_bleue

Takım : 1 NİSAN ŞAKALARI Fenerb10

http://www.sevgilipeygamberimhzmuhammed.tr.gg