GURURUM5
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Empty ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM

Mesaj tarafından Admin Paz Ara. 14, 2008 4:19 pm

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz1pv6

1. İlk önce yün lifleri hepsi aynı yöne bakacak şekilde bambu servisin ya da havalı naylonun üzerine sık aralıklarla yerleştirilir. Lifler alt alta dizilirken sıraların arasında boşluk kalmamasına özen gösterilir

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz2to2

https://2img.net/r/ihimizer/img231/325/adsz2to2.png

2. Daha sonra üzerine sıcak sabunlu su gezdirlir ve servisin/naylonun bir ucundan kaldırılarak yün içinde sıkışacak şekilde rulo yapılır. Rulo yapıldıktan sonra gevşememesi için iki uca lastik geçirilir

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz3ce7

3. Rulo ellerin altında ezilerek yuvarlamaya başlanır. 30 kere bu yuvarlama işlemi tekrarlanır. Lastikler rulonun iki ucundan çıkarılarak dikkatlice açılır

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz4fh7

4. Oluşmaya başlayan keçede herhangi bir buruşukluk oluştuysa bu düzeltilir ve bu sefer servisin diğer ucundan rulo yapılır. Aynı bastırma ve yuvarlama işlemi 30 kere tekrarlanır. Rulo açıldığında bitmemiş fakat tek parça haline gelmiş keçe kumaşı elde edilmiştir.

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz5xy1

5. Bir sonraki adım, elde edilen keçe kumaşının kenarlarını sıkılaştırmaktır. Bunu yapmak için parmaklar sabunlu sıcak suya sokulur ve kumaşın kenarlarına daireler çizilerek hafifçe bastırılır ( yüze krem sürme işlemi gibi).

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz6nx0

6. Keçe işlemini tamamlamak için keçe rulo yapılmaya ve bastırılmaya devam edilir. İdeal sonucu elde etmek için mümkün olduğunca farklı yönlerden rulo işlemi tekrar edilir. Böylece keçe iyice sıkılaşır, yün lifleri birbirlerine iyice kenetlenir.

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz7vs9

7. En sonunda elde edilen kumaş ilk başta yerleştirilen yünlerin 2/3’ü kadar yer kaplıyor olucaktır

ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Adsz8vp4

Islak keçeleme işlemi kumaş yapımı dışında birçok yaratıcı proje için de kullanılmaktadır. Bu işlem, takı yapımında kullanmak üzere keçe topçukları ya da çocuklara oyuncak yapmak için de uygulanabilir. Bu tip projelerde yün lifleri yine ıslatılarak hamura yapıldığı gibi ellerin içinde sıkıştırılarak çalışılır.
http://www.nako.com.tr/Nako-Knitting...ay.aspx?kid=38
Admin
Admin
ADMİN
ADMİN

Kadın
İş/Hobiler : EV HANIMI
Ülke : ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM U21010
İsim : DİLEK
Eğitim : İlkokul
Ruh Halim : ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Huysuz10
Dikkat : <marquee><font color=\"red\"><strong>Dikkat: GuRuRuM5 FoRuM BaĞıMLILIK YaPaBiLiR...!! Smile</strong></font> </marquee>
İfadeniz : ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Mir19
Uyarı Çubuğu :
ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Left_bar_bleue0 / 1000 / 100ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Right_bar_bleue

Takım : ISLAK KEÇELEME YÖNTEMİ NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM Fenerb10

http://gururum5.eniyiforum.net

- Similar topics